ZADAR: Prva sjednica Povjerenstva za misije, ekumenizam i međureligijski dijalog Zadarske nadbiskupije

posted in: Aktualnosti | 0

Prva sjednica Povjerenstva za misije, ekumenizam i međureligijski dijalog Zadarske nadbiskupije pod predsjedanjem predstojnika don Jerka Vulete održana je u dvorani sjemeništa ‘Zmajević’ u Zadru u utorak, 27. lipnja.

„Crkva je po svom identitetu misijska, pozvana navijestiti Krista Spasitelja. Misije su srce Crkve. Misionari donose ljudima Radosnu vijest i konkretno svjedoče kako živjeti ljubav prema Kristu, živeći s ljudima u njihovim sredinama“ istaknuo je predstojnik Vuleta. Povjerenstvo je pozvano ojačati, osnažiti i unaprijediti pastoral misija, ekumenizam i međureligijski dijalog. U osmišljavanju misijskih aktivnosti u Nadbiskupiji, Povjerenstvo treba ohrabriti i poticati postojeće oblike započetih župnih akcija.

Na kontinentima svijeta djeluje oko 80 hrvatskih misionara. Iz Zadarske nadbiskupije rodom su misionarke s. Erika Dadić, (Poljice) u Kongu, s. Veronika Ćibarić (Kistanje) na Salomonskim otocima, a dvije godine misionar u Sudanu bio je fra Leopold Mičić iz Franjevačke provincije sv. Jeronima. 

Kada za vrijeme ljeta dođu na godišnji odmor u rodnu domovinu Hrvatsku, misionari pohode župe i predstavljaju život u misijama gdje djeluju. Taj susret obogaćuje domaće vjernike i u službi je razvijanja misijske svijesti i zajedništva Crkve kao jednoga tijela. Predstojnik Vuleta rekao je da će nastojati da netko od misionara koji ovoga ljeta budu u Hrvatskoj pohodi Zadarsku nadbiskupiju i posvjedoči o svom djelovanju i potrebama.

O misijskim aktivnostima promišlja se i na Godišnjoj skupštini Nacionalnog vijeća Papinskih misijskih djela (PMD) koja okuplja nad/biskupijske povjerenike za misije. Nacionalna uprava PMD-a organizira godišnji susret hrvatskih misionara. Svake godine domaćin toga susreta je druga nad/biskupija. Domaćin ovogodišnjeg takvog susreta od 1. do 5. srpnja je Porečka i Pulska biskupija.

Na susretu je bio i don Ante Sorić, generalni vikar Zadarske nadbiskupije. Don Ante je istaknuo da misijsko djelovanje ne znači samo pružanje materijalne pomoći, nego to je i duhovna stvarnost. „Župe su žile kucavice biskupija, odnosno Crkve. Stoga je važno animirati župne zajednice za misijsko djelovanje. Zajedno smo Crkva“ potaknuo je don Ante, u želji da se razmotre i unaprijede već postojeći modeli misijskog i ekumenskog rada i predlože novi.

Na tragu don Antinog poticaja o razmatranju misija kao duhovne stvarnosti, dragocjeno svjedočanstvo iz vlastitog misijskog iskustva iznio je član toga Povjerenstva o. Franjo Kowal, župnik Dikla i Kožina. O. Franjo je 18 godina bio misionar u Gani u Zapadnoj Africi. Kao župnik u tri župe nastavio je djelovanje njegove subraće iz Družbe Verbita koji su tu djelovali prije o. Kowala.

Na susretu je istaknuto kako među vjernicima treba razvijati svijest da se pomoć misijama ne iscrpljuje samo u osiguravanju materijalne egzistencije ljudima u misijskim krajevima. „Nego, misionari su pozvani primarno navijestiti Isusa kao Spasitelja duša. Zato je jako bitno moliti za misionare, za misije i misijske krajeve i žrtvovati se. Bitan je duhovni temelj – jer obraćenja nema bez djelovanja Duha Svetoga. Obraćenje svakog čovjeka je djelo Duha Svetoga. Kao što je Duh Sveti sišao nad apostole na Pedesetnicu, takav proces događa se i u drugim ljudima. Kada Duh Sveti dotakne čovjeka koji nije poznavao Isusa Krista, ta osoba postaje novo stvorenje i raduje se susretu s Isusom, živim Bogom“ istaknuo je o. Franjo.

U tom kontekstu, upozorio je da Crkva i katolički misionari nisu pozvani djelovati poput nevladinih organizacija i civilnih udruga, u smislu da ostvaruju učinkovitost samo u projektima i programima materijalne naravi. Materijalna pomoć je dobrodošla i očitovanje je djelotvorne kršćanske ljubavi i brige. „Ali, Crkvi je bitan kristocentrizam. U misije se ide prvenstveno zbog Isusa Krista i navještaja Isusa kao spasitelja čovjeka. Cilj je graditi Crkvu kao mistično tijelo Kristovo, a ne samo graditi crkve i škole kao zgrade“ poručio je o. Franjo, naglasivši da čovjeku treba prilaziti u njegovoj cjelovitosti, jer čovjeka čine duh, duša i tijelo.

„Edukacija i škole, odgoj i obrazovanje u čijem podizanju pohvalno sudjeluju misionari važni su jer je kršćanstvo religija utemeljena na Božjoj riječi u Svetom Pismu, dakle, na Knjizi, knjizi Života. Škole trebaju pružiti strukovnu i drugu naobrazbu, ali i omogućiti čitanje i razumijevanje Svetog pisma. Također, cilj misionarskog djelovanja svećenika je formirati i obrazovati katehiste koji će biti prenositelji Evanđelja, Radosne vijesti Isusa Krista“ poručio je o. Franjo.

Stoga je važno da misionari nauče jezik naroda u kojem djeluju, da upoznaju njihovu tradiciju i poganska vjerovanja, animizam, vjerovanje da pojave u prirodi imaju duh. „Kad se spozna njihov duhovni svijet, može se primjereno odgovoriti riječju Evanđelja i Isusa Krista, inkulturirati Evanđelje. Formacija mora biti liturgijsko – biblijska, to je jedno stablo. Osoba želi u vjeri i iz vjere susresti Isusa  u liturgiji, a što dublje poznaje Isusa kroz Evanđelje, to radosnije želi slaviti Isusa i zahvaljivati mu za dar otkupljenja i spasenja“ istaknuo je o. Franjo.

Povjerenik Vuleta predstavio je datume kojima se u Crkvi obilježava misijsko djelovanje. U srpnju se obilježava spomendan sv. Kristofora, zaštitnika vozača i akcije MIVA (Misijska vozila) čije je geslo ‘Moj dar slavi Boga za sve prijeđene kilometre’. Povjerenstvo je pozvano animirati vjernike da se uključe u tu akciju kupnje misijskih vozila.

MIVA je jedna je od misijskih akcija PMD-a u Hrvatskoj. Naime, misionarima je za lakši rad potrebno prijevozno sredstvo jer uglavnom djeluju u krajevima udaljenima od urbanih središta. U području njihovog djelovanja su loše prometnice i teško dostupni i prohodni putovi kojima rijetko tko prolazi. Prijevozno sredstvo misionari koriste za prijevoz hrane, građevinskog materijala, bolesnika, učenika i osiguranje raznih egzistencijalnih pomoći.

Akcijom MIVA prikupljaju se sredstva za pomoć misionarima u njihovim  zahtjevnim i udaljenim misijskim putovanjima.

Listopad je mjesec posvećen misijama te će Povjerenstvo dodatno u Nadbiskupiji još bolje animirati aktivnosti u tom misijskom mjesecu kada se obilježava Svjetski dan misija i Misijska nedjelja.

Za jesen je predviđeno održavanje formacijskog susreta za misijske animatore u Zadru, u dogovoru s PMD-om u Hrvatskoj. Istaknuta je potreba daljnjeg predstavljanja kako ostvariti kumstva za djecu u Africi preko hrvatskih misionara. Malim iznosom novca za naše prilike uvelike se pomaže školovanje djece i ostanak u njihovim obiteljima. Mnoge župe u Nadbiskupiji na razne načine pomažu misije, a među dobrim primjerima je zajednica Mali misionari u župi sv. Ante Padovanskog na Smiljevcu u Zadru.

Zadarska nadbiskupija više puta novčano je pomogla potrebe misija u područjima gdje djeluju hrvatski misionari, pa i putem svoje dugogodišnje, tradicionalne Korizmene akcije Zadarske nadbiskupije koja uvijek naiđe na velikodušan odaziv kod vjernika i primjer je kako se zajedničkim snagama može puno postići, baš i u materijalnom smislu.

Zadarska nadbiskupija bila je prikupila 40 000 eura za izgradnju crkve u misiji Svetoga Križa u Kisongu u Tanzaniji, u nadbiskupiji Aruša, gdje djeluje misionar don Velimir Tomić. Upravo tu misiju ovoga rujna će pohoditi zadarski svećenik don Zvonimir Ćorić, član Povjerenstva za misije.

Godine 2008. pomognuta je izgradnja i opremanje škola u Kongu, u pokrajini Luhvinja, gdje djeluju Školske sestre franjevke Provincije Presvetog Srca Isusova, koje su djelatne i u Zadarskoj nadbiskupiji. Za tu svrhu prikupljeno je približno 70 000 eura. Korizmena akcija Zadarske nadbiskupije 2011. pomogla je obnovu škole i sportske dvorane u Maipu u Čileu, koju je godinu prije bio razorio potres. U toj školi rade misionarke Kćeri Milosrđa, djelatne i u Zadarskoj nadbiskupiji, čija je utemeljiteljica bl. Marija Propetog Isusa Petković. Korizmena akcija 2013. organizirana je za pomoć djece i mladih u  Kampali, glavnom gradu Ugande, za obnovu Centra za smještaj i školovanje siromašne djece i mladih u Kampali koji vode misionarke Kćeri Božje ljubavi. Među njima su i hrvatske redovnice. Akcija je 2015. pomogla djecu u sirotištu ‘Kardinal Alojzije Stepinac’ u Bon Reposu u nadbiskupiji Port-au-Prince na otočju Haiti, koje vode Služavke Malog Isusa iz Provincije Bezgrešnog začeća BDM Sarajevo.

Sve to pokazuje da vjernici Zadarske nadbiskupije pokazuju konkretnu velikodušnost u pružanju pomoći, kada dobiju sustavni i organizirani poticaj s nadbiskupijske razine.

U duhu Drugog vatikanskog sabora, Povjerenstvo će ostvarivati ekumenska nastojanja s kršćanskim zajednicama na području Nadbiskupije te približavanje kršćanskim i nekršćanskim zajednicama. Prigoda za zajednički susret je siječanjska Molitvena osmina za jedinstvo kršćana.

Vikar Sorić ohrabrio je članove Povjerenstva da u tom tijelu ostvaruju lijepe inicijative na temelju svojih sposobnosti i iskustava. „U povjerenstvima se može vježbati zajedničko promišljanje, zajednički rad; tu će se donositi zajedničke ideje koje će se realizirati na dobrobit Nadbiskupije. Dokumenti Drugog vatikanskog koncila i Pape preporučuju takav način rada klerika i vjernika laika. Smisao povjerenstva ne smije biti formalistički, nego operativan, da se ideje ostvaruju, događaji realiziraju. Pozvani smo slušati jedni druge, razmotriti koje ideje realizirati“ rekao je don Ante, poručivši članovima Povjerenstva: „Važno je da vi kažete što mislite, da se vas čuje, da vi planirate i iznesete što bi se moglo organizirati, a što je u nadležnosti vašeg Povjerenstva. Važno je da se u svakom povjerenstvu čuje glas vjernika laika, kao i svećenika i da se zajedničkim snagama ostvaruju dobri projekti, za dobro cijele Nadbiskupije“ ohrabrio je vikar Sorić.

Ines Grbić

Foto: i. Grbić

Comments are closed.