43. SVEĆENIČKA SKUPŠTINA ZADARSKE NADBISKUPIJE

posted in: Aktualnosti | 0

P2196963Četrdeset i treća svećenička skupština Zadarske nadbiskupije održana je u srijedu 19. veljače u dvorani sjemeništa ‘Zmajević’ u Zadru. Zbog proglašene Godine obitelji u nadbiskupiji, tema je bila rad nadbiskupijskog caritasa u službama s obiteljima. Voditelj Obiteljskog savjetovališta Mladen Klanac predstavio je rad te službe u kojoj troje stručnjaka, uz suradnike, pruža besplatnu psihološku pomoć bračnim parovima, obiteljima i pojedincima u teškoćama. Savjetovalište surađuje s državnim socijalnim, zdravstvenim i pravosudnim ustanovama i s ministarstvima obitelji i socijalne skrbi, zdravlja i pravosuđa. U Savjetovalištu je godišnje više od 2500 pojedinačnih savjetovanja s više od 600 osoba koje zatraže pomoć. God. 2013. na savjetovanju je bilo 89 parova, 59 obitelji i 291 pojedinac, u 1700 sati savjetovanja. Pomoć traže adolescenti, osmoškolci i srednjoškolci, studenti, starije osobe, samohrani roditelji, pojedinci s problemom depresije, zlostavljanja, PTSP-a, raznih trauma i kriza. Zamjenica ravnatelja zadarskog caritasa, Mirjana Tadić, predstavila je rad socijalnih službi caritasa. Program osnovnog socijalnog zbrinjavanja pruža stalnu mjesečnu novčanu pomoć, participira u trošku stanovanja, mjesečno daje pakete hrane, kupuje lijekove, mlijeko za djecu, pelene za odrasle i djecu, jednokratnu novčanu pomoć. U 2013. g. program je obuhvatio 1229 obitelji, isplaćeno je 1.295,652,42 kn. Program se financira iz sredstava Nadbiskupije, Grada Zadra, humanitarnih akcija i dobročinitelja. Pomoć se isplaćuje na račun korisnika, na žiro račun pružatelja usluge (Elektra, Vodovod, Ljekarna Šarunić, trgovina). Program Pro Vita 2013. g. isplatio je 362.903,22 kn za 103 majke. Pomažu se od prvih dana trudnoće, do prve godine života djeteta, ili duže. Uz mjesečni iznos od 400,00 kn, daje se dječje mlijeko, oprema za novorođenče. Pučka kuhinja ‘Sv. Vinko Paulski’ u Zadru dnevno priredi 300 obroka. U 2013. g. kuhinja je podijelila 109 500 obroka, pomnoženo s cijenom obroka koju formira Ministarstvo od 15 kn, iznos je 1.642,500 kn godišnje. Pučka kuhinja ‘Sv. Ante’ u Benkovcu priprema svaki dan sto obroka. Prošle godine podijeljeno je 36 500 obroka, što iznosi 547.500 kn godišnje. U obje kuhinje mobilni timovi, jedan u Zadru, a tri u Benkovcu, svakodnevno distribuiraju obrok osobama koje ne mogu doći po obrok. U programu pomoći i njege u kući za 17 korisnika, u Zadru se svaki dan kući dostavlja i 55 obroka, a za područje Benkovca 82 obroka. Caritas ima i Posudionicu invalidskih pomagala, bolničkih kreveta, invalidskih kolica, hodalica. Donirano je dvanaest invalidskih kolica i 27 bolničkih kreveta, sva oprema je u posudbi, na listi čekanja je osam obitelji.

P2196966Prenoćište za beskućnike osigurava boravak u Prenoćištu zimi od 16 sati do 8 sati, a ljeti od 20 sati do 8 sati, tri obroka, održavanje higijene, pranje odjeće, pomoć u ostvarivanju prava kod drugih institucija. U 2013 g. kroz Prenoćište je prošlo 23 beskućnika, devetorica su stalni korisnici. Prosječna dob je 49 godina. U pomoć učenicima i studentima uključene su 173 obitelji, a isplaćene su 412.160,02 kn. Obitelji se pomaže u kupovini knjiga i pribora, plaćanju đačkog i studentskog doma, participira u ekskurziji, izletu, prekvalifikaciji ili plaćanju vrtića. Program stambenog zbrinjavanja doseljenih Hrvata na području od posebne državne skrbi provodi se u suradnji s ministarstvo; plaća se najam obiteljima u postupku stambenog zbrinjavanja u općini Benkovac. U to je uključeno 15 obitelji s isplaćenim sredstvima od 228.400 kn. Rad za opće dobro, u suradnji s Ministarstvom pravosuđa, Prekršajnim sudom, prema propisima Zakona o sudovima za mladež i Kaznenom zakonu RH, prihvaća maloljetne počinitelje prekršaja i odrasle kojima se sudi po KZRH, a izriče im se mjera rada u humanitarne svrhe i za opće dobro. Bilo je 17 maloljetnika i tri punoljetna počinitelja kaznenih djela. Kroz program rane intervencije u djetinjstvu evidentiran je sve veći broj novorođene djece s neurorizikom kod kojih se u prvim godinama života razvijaju blaža i teža neurorazvojna odstupanja. Roditelji te djece prolaze težak put suočavanja s dijagnozom i nizom praktičnih problema. Caritas razvija volonterstvo i organizira humanitarne akcije u Korizmi, Pokloni mi knjigu, Za 1000 radosti, Fritulijadu, kojima pomažu obitelji u potrebi. Predstojnik Povjerenstva za obitelj don Igor Ikić izvijestio je o zaručničkim tečajevima. „Braćo svećenici. Obitelji nas trebaju. Trebaju našu pažnju, savjet, molitvu i podršku. Pomozimo im da žive sakrament i otajstvo braka i da duše djece sačuvaju od silnih zavođenja. Potičite ih da se raduju životu, da se hrane euharistijom, da uživaju u ljepoti Božje prirode. Pozivajte ih neka se sastaju u zdravom društvu, neka se trude sve više poznavati svoju vjeru i voljeti svoj kraj i domovinu. To je zapravo mali obiteljski katekizam kojeg je moguće ostvariti u životu; i u ovom našem vremenu, usprkos teškoćama i opasnostima“ poručio je zadarski nadbiskup Želimir Puljić.

P2196970Skupština je počela prigodom za sakrament pomirenja i euharistijskim slavljem koje je predvodio nadbiskup Puljić, uputivši svećenicima homiliju o temi ‘Svećenik, pastir i stražar’. Svećenicima je povjereno u suradnji s Božjom milošću dijeliti njegove darove, blagoslov i odgajati druge u vjeri. „Često smo u ulozi stražara koji je pozvan raspoznavati i u noći putove Gospodnje kako bismo ponudili nadu koja je živa i životna. Slika pastira veže se uz služenje i čuvanje. Kao pastiri, osjećamo dužnost čuvati stado i biti uvijek spremni na sudar s vukovima koji ne štede stada“ rekao je mons. Puljić, istaknuvši dvostruku ulogu crkvenih voditelja: dok je pastirsko djelovanje teško, ali realno i određeno, uloga stražara je puno delikatnija. Zasjede su nepredvidive i rafinirane, pa bi se stražara moglo opisati kao onoga koji bdije, budi i predviđa, rekao je nadbiskup, istaknuvši: „Imati budno oko znači ispravnim i čistim srcem, pažljivo i spremno, suočiti se i shvatiti što se zbiva. Onaj budnog oka kadar je prodornošću duha intuirati što će se eventualno dogoditi. Stražar pokazuje kako zna biti pažljiv. Ali valja mu znati i druge probuditi i biti hrabar, te u svijetu koji nudi kompromise i zavodljive metode, pokazati alternative. To znači biti glas koji se ne da povesti za svijetom i njegovom logikom. To je glas koji budi, potiče i opominje s dozom umjerenosti i mudrosti. Uz to, mora znati i predvidjeti. Valja upoznavati i prepoznavati znakove vremena, biti svjestan velike odgovornosti povjerene od Gospodina i milosti kojom svećenika odabire i šalje“ rekao je nadbiskup, navodeći primjer redovnice koja je pokušala uvjeriti bolesnika ateistu da se ispovijedi. Što je više govorila, u njemu se rađao veći otpor prema Crkvi i Bogu. U bolnicu je jednom navratio o. Ante Gabrić i došao u to odjeljenje. Sve je bolesnike pozdravio, a tog ‘ateistu’ zagrlio i poljubio uz riječi: “Budite strpljivi. Ne bojte se! Zbogom!” „Taj kratak i munjevit posjet toliko je “zgrabio” toga bolesnika da je sutradan zatražio ispovijed i pričest. Tako rade ribari obdareni nekim ‘šestim čulom’ koje se ne vara“ rekao je mons. Puljić. Istaknuo je da svećeništvo nije obična služba, nego sakrament: Bog se služi siromašnim čovjekom kako bi po njemu bio nazočan među ljudima i djelovao u njegovo ime. „Ta Božja smjelost kojom sebe povjerava ljudskim bićima, te usprkos naše slabosti, smatra nas sposobnima da djelujemo u njegovo ime – ta je Božja smjelost koja se izriče u svećeništvu doista velika. Gospodin nam je povjerio veliku zadaću: biti navjestitelji njegove istine koja spašava; biti njegov glas u svijetu koji bježi od Boga i govoriti i svjedočiti o onomu što koristi istinskom dobru duša i istinskom putu vjere“ poručio je nadbiskup Puljić.

 Ines Grbić

P2196971

Comments are closed.